|
Xiaomi Redmi 15C |
Motorola Moto G37 Power |
| Add 3rd Phone | ||
|
|
|
|
| Price Comparison (India) | - | |
|
||
| Manufacturer | Xiaomi | Motorola |
| Announced | Not announced yet | April 2026 |
| Status | Rumored | Coming Soon - May 2026 |
| Price | - | Rs. 15,999 ($0.00) [Similarly Priced] |
| Colors | Blue, Violet, Gray | PANTONE Impenetrable, Capri, Nautical Blue, Fuchsia Red |
| Form Factor | Candybar | Candybar |
| Dimension |
171.6 x 79.5 x 8 mm (6.76 x 3.13 x 0.31 in) |
166.2 x 76.5 x 8.8 mm (6.54 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 205 g (7.23 oz) | 215 g (7.58 oz) |
| SIM Type | Nano-SIM + Nano-SIM | - |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 2100 | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42, 71 - ЕМЕА |
| 5G Network | SA/NSA | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 71, 75, 77, 78 SA/NSA - ЕМЕА |
| Messaging | ||
| Build Features | - Fingerprint Sensor (side-mounted) IP64 dust tight and water resistant (water splashes) |
- Fingerprint Sensor (side-mounted) IP64 water resistant MIL-STD 810H certified |
|
||
| OS | Android 15 | Android 16 |
| User Interface | HyperOS 2 | - |
| Processor | - | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) [Similar] |
| GPU | - | Mali-G57 MC2 [Similar] |
| RAM | 4 GB [Browse Similar] | 4 GB [Browse Similar] |
| Internal Memory | 256 GB | 256 GB |
| External Memory | microSDXC (dedicated slot) | microSDXC (dedicated slot) |
|
||
| Type | FHD+ IPS LCD Screen 120Hz, Corning Gorilla Glass 3 |
HD+ IPS LCD Screen, 120Hz, 1050 Nits (peak) Corning Gorilla Glass 7i |
| Colors | 16M colors | 16M colors |
| Size | 6.9 inches [Similar] | 6.67 inches [Similar] |
| Resolution | 720 x 1600 pixels (254 ppi) | 720 x 1604 pixels (264 ppi) |
| Screen-to-Body Ratio | 84.44% | 84.08% |
| Multi-Touch | ![]() |
![]() |
|
||
| 3.5mm Jack | ![]() |
![]() |
| Radio | FM radio | FM radio |
| Games | Yes + Downloadable | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ![]() |
![]() |
|
||
| Rear Camera | 50 MP [Similar] | 50 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash | Dual-LED Flash |
| Features | 50 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, PDAF QVGA, f/3.0 HDR |
50 MP, f/1.8, 0.61µm, PDAF HDR, Panorama |
| Video | 1080p@30fps | 2K@30fps, 1080p@30/60fps |
| Front Camera |
8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm HDR 1080p@30fps [Similar] |
8 MP, f/2.0, 1.12µm 2K@30fps, 1080p@30fps [Similar] |
|
||
| GPRS | Yes | Yes |
| Edge | Yes | Yes |
| 3G | HSPA, LTE, 5G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE | 5.4 |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG | USB Type-C 2.0 |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Browser | Yes | Yes |
|
||
| Internal | 256 GB, 4 GB RAM or 128 GB, 4 GB RAM | 256 GB, 4 GB RAM or 128 GB, 4 GB RAM UFS 2.2 |
| Expandable Storage | microSDXC (dedicated slot) | microSDXC (dedicated slot) |
| USB OTG | Supported | Not Supported |
|
||
| Fingerprint | ![]() |
![]() |
| Proximity Sensor | ![]() |
![]() |
| Accelerometer Sensor | ![]() |
![]() |
| Magnetic-Field Sensor (Compass) | ![]() |
![]() |
| Gyroscope Sensor | ![]() |
![]() |
| NFC | ![]() |
![]() |
|
||
| Type | Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 33W wired, PD |
Non-removable Li-ion Battery Fast Battery Charging 30W wired 6W reverse wired |
| Capacity | 6000 mAh | 7000 mAh |
| Stand by | - | - |
| Talk Time | - | - |