Haier M160 vs Lenovo S650 Vibe
General Info
| Manufacturer | |
| Haier | Lenovo |
| Announced | |
| 2010 | December 2013 |
| Status | |
| Available - 2010 | Available - December 2013 |
| Colors | |
| Black | Silver |
| Form Factor | |
| Candybar | Candybar |
| Dimension | |
|
108 x 45.3 x 13.4 mm (4.25 x 1.78 x 0.53 in) |
138 x 69.8 x 8.8 mm (5.43 x 2.75 x 0.35 in) |
| Weight | |
| - | 126 g (4.44 oz) |
| 2G Network | |
| GSM 900 / 1800 | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | |
| HSDPA 900 / 2100 | |
| Messaging | |
| SMS | SMS, MMS, EMail, IM |
Display
Hardware and OS
| OS | |
| Android OS, v4.2 (Jelly Bean) | |
| Processor | |
| Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7, Mediatek MT6582 [Similar] | |
| GPU | |
| Mali-400MP2 [Similar] | |
| RAM | |
| N/A | 1 GB [Browse Similar] |
| Internal Memory | |
| N/A | 8 GB |
| External Memory | |
| No | microSD, up to 32 GB |
Camera
Multimedia
| 3.5mm Jack | |
| Radio | |
| FM radio | FM radio |
| Games | |
| No | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | |
Connectivity and Data Rate
| GPRS | |
| No | Yes |
| Edge | |
| No | Yes |
| 3G | |
| No | HSDPA, HSUPA |
| Bluetooth | |
| No | Yes, v3.0 with A2DP |
| Wi-Fi | |
| No | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi hotspot |
| USB | |
| No | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | |
| No | Yes, with A-GPS support |
| Browser | |
| No | HTML |
User Memory
| Phonebook | |
| Yes | Practically unlimited entries and fields, Photocall |
| Call Records | |
| Yes | Practically unlimited |
| Internal | |
| 8 GB, 1 GB RAM | |
| Expandable Storage | |
| No | microSD, up to 32 GB |
Sensors
| Fingerprint | |
| Proximity Sensor | |
| Accelerometer Sensor | |
| NFC | |
Battery
| Type | |
| Standard battery, Li-Ion | Li-Po Battery |
| Capacity | |
| 650 mAh | 2000 mAh |
| Stand by | |
| - | |
| Talk Time | |
| Up to 12 h (2G) Up to 8 h (3G) |
|