Palm Pixi vs Lenovo S650 Vibe
General Info
| Manufacturer | |
| Palm | Lenovo |
| Announced | |
| September 2009 | December 2013 |
| Status | |
| Available - Q4 2009 | Available - December 2013 |
| Colors | |
| Black | Silver |
| Form Factor | |
| Candybar | Candybar |
| Dimension | |
|
111 x 55 x 10.9 mm (4.37 x 2.17 x 0.43 in) |
138 x 69.8 x 8.8 mm (5.43 x 2.75 x 0.35 in) |
| Weight | |
| 99.5 g (3.49.0.18 oz) | 126 g (4.44 oz) |
| 2G Network | |
| GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | |
| HSDPA 850 / 1900 / 2100 | HSDPA 900 / 2100 |
| Messaging | |
| SMS, MMS, Push Mail, EMail, IM | SMS, MMS, EMail, IM |
Display
Hardware and OS
| OS | |
| Palm webOS | Android OS, v4.2 (Jelly Bean) |
| Processor | |
| 600 MHz ARM 11, Qualcomm MSM7627 [Similar] | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7, Mediatek MT6582 [Similar] |
| GPU | |
| Adreno 200 [Similar] | Mali-400MP2 [Similar] |
| RAM | |
| N/A | 1 GB [Browse Similar] |
| Internal Memory | |
| 8 GB | 8 GB |
| External Memory | |
| No | microSD, up to 32 GB |
Camera
Multimedia
| 3.5mm Jack | |
| Radio | |
| No | FM radio |
| Games | |
| Yes | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | |
Connectivity and Data Rate
| GPRS | |
| Class 10 (4+1/3+2 slots), 32 - 48 kbps | Yes |
| Edge | |
| Class 10, 236.8 kbps | Yes |
| 3G | |
| HSDPA, 7.2Mbps; HSUPA, 5.76Mbps | HSDPA, HSUPA |
| Bluetooth | |
| Yes, v2.1 with A2DP | Yes, v3.0 with A2DP |
| Wi-Fi | |
| No | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi hotspot |
| USB | |
| Yes, microUSB v2.0 | Yes, microUSB v2.0 |
| GPS | |
| Yes, with A-GPS support | Yes, with A-GPS support |
| Browser | |
| WAP 2.0 / HTML | HTML |
User Memory
| Internal | |
| 8 GB | 8 GB, 1 GB RAM |
| Expandable Storage | |
| No | microSD, up to 32 GB |
Sensors
| Fingerprint | |
| Proximity Sensor | |
| Accelerometer Sensor | |
| NFC | |
Battery
| Type | |
| Standard battery, Li-Ion | Li-Po Battery |
| Capacity | |
| 1150 mAh | 2000 mAh |
| Stand by | |
| Up to 350 h | - |
| Talk Time | |
| Up to 5 h | Up to 12 h (2G) Up to 8 h (3G) |