|
Honor X9c |
vivo Y600 Pro |
| Add 3rd Phone | ||
|
|
|
|
|
||
| Manufacturer | Honor | vivo |
| Announced | November 2024 | April 2026 |
| Status | Coming Soon - November 2024 | Available - April 2026 |
| Price | Rs. 21,999 ($0.00) [Similarly Priced] | - |
| Colors | Titanium Purple, Titanium Black, Jade Cyan | Black, Blue, Gold, Violet |
| Form Factor | Candybar | Candybar |
| Dimension |
162.8 x 75.5 x 8 mm (6.41 x 2.97 x 0.31 in) |
163.9 x 76.5 x 8.2 mm (6.45 x 3.01 x 0.32 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) | 221 g or 223 g (7.8 oz or 7.87 oz) |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | Nano-SIM + Nano-SIM |
| 2G Network | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G Network | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G Network | LTE | LTE |
| 5G Network | SA/NSA | SA/NSA |
| Messaging | ||
| Build Features | - Fingerprint Sensor (under display, optical) IP65M water/dust resistant Drop-to-concrete resistance from up to 2m (advertised) |
- Fingerprint Sensor (under display, optical) IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 24 hours) |
|
||
| OS | Android 14 | Android 16 |
| User Interface | Magic OS 8 | OriginOS 6 |
| Processor | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55), Qualcomm SM6450 Snapdragon 6 Gen 1 (4 nm) [Similar] | Octa-core (4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55), Mediatek Dimensity 7300e (6 nm) [Similar] |
| GPU | Adreno 710 [Similar] | Mali-G610 [Similar] |
| RAM | 12 GB [Browse Similar] | 12 GB [Browse Similar] |
| Internal Memory | 512 GB | 512 GB |
| External Memory | No | No |
|
||
| Type | FHD+ AMOLED Screen 120Hz, 4000 Nits (peak) |
FHD+ AMOLED Screen, 120Hz, 4320 PWM |
| Colors | 1B colors | 1B colors |
| Size | 6.78 inches [Similar] | 6.83 inches [Similar] |
| Resolution | 1224 x 2700 pixels (437 ppi) | 1260 x 2800 pixels (450 ppi) |
| Screen-to-Body Ratio | 90.83% | 89.65% |
| Multi-Touch | ![]() |
![]() |
|
||
| 3.5mm Jack | ![]() |
![]() |
| Radio | No | No |
| Games | Yes + Downloadable | Yes + Downloadable |
| Loud Speaker | ![]() |
![]() |
|
||
| Rear Camera | 108 MP + 5 MP [Similar] | 50 MP [Similar] |
| Flash | LED Flash | LED Flash |
| Features | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.67", PDAF, OIS 5 MP, f/2.2, (ultrawide) Panorama, HDR |
50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Panorama, HDR |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30fps | 1080p, gyro-EIS |
| Front Camera |
16 MP, f/2.5, (wide) Video - 1080p@30fps [Similar] |
32 MP, f/2.5, (wide) Panorama 1080p [Similar] |
|
||
| GPRS | Yes | Yes |
| Edge | Yes | Yes |
| 3G | HSPA, LTE, 5G | HSPA, LTE, 5G |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE | 5.4, A2DP, LE, aptX HD |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG | USB Type-C 2.0, OTG |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS, QZSS |
| Browser | Yes | Yes |
|
||
| Internal | 512 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM | 512 GB, 12 GB RAM or 512 GB, 8 GB RAM or 256 GB, 12 GB RAM or 256 GB, 8 GB RAM or 128 GB, 8 GB RAM UFS 3.1 |
| Expandable Storage | No | No |
| USB OTG | Supported | Supported |
|
||
| Fingerprint | ![]() |
![]() |
| Proximity Sensor | ![]() |
![]() |
| Accelerometer Sensor | ![]() |
![]() |
| Magnetic-Field Sensor (Compass) | ![]() |
![]() |
| Gyroscope Sensor | ![]() |
![]() |
| NFC | ![]() |
![]() |
|
||
| Type | Non-removable Si-C Battery Fast Battery Charging 66W wired Reverse wired |
Non-removable Si/C Li-Ion Battery Fast Battery Charging 90W wired, PD Reverse wired Bypass charging |
| Capacity | 6600 mAh | 10200 mAh |
| Stand by | - | - |
| Talk Time | - | - |